زمانی که کودکی دست کوچک خود را در دست شما می فشارد،ممکن است دستش آغشته به بستنی یا یخ در بهشت باشد.حتی ممکن است زیر انگشتش چرک و یا اینکه نوار چسبی دور انگشت شصتش باشد. اینها مهم نیست، مهم آن است که این دست کوچک که در میان دست شما قرار گرفته ، دستی است که به آینده تعلق دارد.

ممکن است روزی کتاب آسمانی و یا طپانچه ای به دست گیرد ،ارگ کلیسایی بنوازد  و یا گردونهء قماری را بچرخاند ،به نرمی و مهربانی زخمی را پانسمان کند و یا لرزان و ترسان سرنگ مواد مخدری را چنگ زند.

این دست در همین لحظه در دست شماست .این دست نماینگر شخصیت تمام عیار او در مقیاس بسیار کوچکتر است. شخصیتی که به مثابه یک فرد منحصر به فرد  قابل احترام است و رشد و بالندگی آن تا دوران بزرگسالی وظیفهء شماست.

 

یادمه چند سال پیش از دوتا از بچه های کم سن و سال فامیل پرسیدم بزرگ شدین میخواین چیکاره شین؟

یکیشون گفت مثل عمه میخوام مهندس بشم و دومی گفت مثل مامان میخوام شوهرداری کنم!!!

گاهی از پدر و مادر امی فزرند وکیل و یا مهندس و یا دکتر رشد پیدا میکنه ، منظور من اینجا فقط و فقط طریقهء رشد افکار کودکانیه که اطراف ما هستن و میدونیم از ما الگو سازی میکنن و ما مسئول هدف سازیه افکار بچه گانهء اونا هستیم...

نمیدونم اطرافیان اون بچه با خودشون چه فکری میکردن که اون از بچگی تو مغز خودش شیرینییه شوهر داری رو گنجونده و یا اطرافیان اون یکی چطوری رفتار کردن که اون در مغز بچگونش هدف مهندسی رو میپرورونه...

 ما مسئول نگاههای کنجکاوانهء بچه های اطرافمان هستیم چون با معصومیت تمام دوست دارن هر کاری رو میکنیم تکرار کنن بدون قدرت ادراک صحیح و یا غلط بودن آن....

من حدس میزنم که اطرافیان،

یا بچه رو رها میکنن به رشد طبیعی (که حس میکنم این عده اعتقاد دارن که اول و آخر خودش بزرگ میشه بابا راهشو پیدا میکنه!گاهی هم بد دهنی میکنن و میگن بابا اول و آخر بزرگ میشه یاد میگیره)

و یا از بچگی میکنن تو مغزشون که باید یه کاره شی(که اوصولا" در این جور گروهها معمولا" بچه از همون بچگی از هرچی درس و مشق و پیشرفته زده میشه)

 و یا....

 عده ای هم ، گور بابای الگو سازیه مثبت!

قربان تعادل رفتاری برم........


برچسب‌ها:
+ تاريخ چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٠ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ نويسنده سین.جیم نظرات ()